Przypominamy, że w Muzeum Niepodległości mogą Państwo zobaczyć wystawę “Aleksander Sochaczewski. Kronikarz syberyjskiej katorgi”. Bardzo dziękujemy za dotychczasowe zainteresowanie tymi planszami!

180. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci Aleksandra Sochaczewskiego stanowią doskonałą okazję, by przypomnieć sobie lub poznać twórczość tego wybitnego artysty. Jego losy związane były z Powstaniem Styczniowym. Za udział w jego przygotowaniach był więziony w Cytadeli Warszawskiej i został zesłany na 22 lata na Syberię. Traumatyczne przeżycia z zesłania odcisnęły piętno na jego psychice. Po powrocie tworzył cykl obrazów dokumentujących katorgę i pobyt na Syberii, malując to, co przeżył i czego był świadkiem.

Od 1981 roku niemal całą kolekcję dzieł tego artysty posiada nasze Muzeum. Obrazy eksponowane są w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. W naszej siedzibie mogą Państwo natomiast zobaczyć reprodukcje obrazów Sochaczewskiego.

Wystawa oraz towarzyszący jej katalog powstały w ramach projektów „Rok Powstania Styczniowego na Mazowszu” i „Rok Aleksandra Sochaczewskiego”, zrealizowanych z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami