180. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci Aleksandra Sochaczewskiego są doskonałą okazją do przypomnienia jego twórczości, ten wybitny polski artysta żydowskiego pochodzenia bywał bowiem ostatnio zapominany.

Jego losy związane były z Powstaniem Styczniowym. Za udział w przygotowaniach do tego polskiego zrywu narodowowyzwoleńczego, jednego z największych, był więziony w Cytadeli Warszawskiej i został zesłany na 22 lata na Syberię. Traumatyczne przeżycia z zesłania odcisnęły piętno na jego psychice. Po powrocie tworzył cykl obrazów dokumentujących katorgę i pobyt na Syberii, malując to, co przeżył i czego był świadkiem.

Od 1981 roku niemal całą kolekcję dzieł tego artysty posiada Muzeum Niepodległości. Obrazy eksponowane są w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, gdzie malarz był więziony.

Niniejszy katalog, towarzyszący wystawie o tym samym tytule, zawiera prezentowane na niej reprodukcje obrazów Sochaczewskiego, o których piszą Anna Milewska-Młynik, Małgorzata Karolina Piekarska i Tadeusz Skoczek.

Wystawa oraz informator wystawy powstały w ramach projektów „Rok Powstania Styczniowego na Mazowszu” i „Rok Aleksandra Sochaczewskiego”, zrealizowanych z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Katalog wystawy “Aleksander Sochaczewski. Kronikarz syberyjskiej katorgi”

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami