Szkoły podstawowe, klasy 4-8

Lekcje muzealne (liczebność grupy: do 30 osób)

 1. Śledztwo w sprawie Orła (klasy 4-6)

Szukając śladów orła na herbach, pieczęciach, tarczach i mieczach, zobaczymy, jakie formy przybierał na przestrzeni wieków. Podążając tym tropem, spróbujemy odkryć, jak doszło do tego, że orzeł stał się godłem Polski.  

 1. Z Orłem Białym przez wieki (klasy 7 i 8)

Monety, pieczęcie i sztandary z wizerunkami Orła Białego posłużą nam za punkt wyjścia do opowieści o dziejach Polski. Nie zabraknie także ciekawostek związanych ze szlacheckimi tarczami herbowymi oraz orzełkami wojskowymi. 

 1. Polskie symbole narodowe

Godło, flaga, hymn –  to słowa, ważne dla każdego Polaka. Podczas zajęć poznamy symbolikę barw narodowych, historię Orła Białego i okoliczności powstania „Mazurka Dąbrowskiego”. Dowiemy się, w jaki sposób stały się oficjalnymi symbolami narodowymi oraz jak należy okazywać im szacunek.

 1. Z władcami za pan brat (klasy 4-6)

Zapoznamy się z osobami, które kiedyś władały naszym krajem. Przyjrzymy się, jak chciały zostać zapamiętane i jakie symbole im towarzyszyły. Dowiemy się, co znaczą słowa: król, korona, berło, koronacja, wolna elekcja.

 1. Dwa łyki heraldyki

Podczas zajęć zapoznamy się z wizerunkami tarcz herbowych i poznamy zapisane w nich historie. W oparciu o heraldyczne wzory zaprojektujemy także własne herby, podkreślające nasze mocne strony. 

 1. Na rycerskim szlaku

Cofniemy się do średniowiecza, aby poznać ówczesnych ludzi, ich zwyczaje i kulturę. Zastanowimy się, jakie cechy powinien mieć idealny rycerz. Sami staniemy w szranki podczas klasowego turnieju rycerskiego.

 1. Twórcy Niepodległej i ich zwierzęta

Posłuchamy, dlaczego nasza ojczyzna utraciła niepodległość i jak polscy patrioci próbowali ją przywrócić. Poznamy sylwetki twórców Polski Niepodległej, a także dowiemy się, jakie zwierzęta im towarzyszyły.

 1. Józef Piłsudski a niepodległość

Poznamy Józefa Piłsudskiego – od strony oficjalnej i mniej oficjalnej. Będziemy mu towarzyszyć w wyprawach z jego żołnierzami, podczas uwięzienia w Magdeburgu, gdy przejmie władzę jako Naczelnik Państwa oraz gdy poprowadzi Polaków do zwycięstwa w walce z bolszewikami. Dowiemy się, z jakimi trudnościami musiał mierzyć się, dążąc do utworzenia niepodległej Polski.

 1. Polskie drogi do niepodległości (klasy 7 i 8)

Na wystawie „Polonia Restituta” uporządkujemy wiedzę o najważniejszych wydarzeniach i postaciach historycznych, związanych z okresem I wojny światowej. Poznamy zawiłe drogi, jakie pokonała Polska, aby odzyskać niepodległość, oraz problemy, z którymi musiała się zmierzyć, gdy kształtowały się jej granice.

 1. Kresowe opowieści

Udamy się w podróż po dawnych Kresach Wschodnich. Odwiedziemy najważniejsze miasta: Krzemieniec, Lwów, Wilno. Poznamy ich kulturę oraz dowiemy się, jak wyglądało życie i czym się zajmowali mieszkańcy tych miast.

Zajęcia warsztatowe (liczebność grupy: do 20 osób)

 1. Mazurek Dąbrowskiego – hit nieśmiertelny

Prześledzimy historię powstania najbardziej rozpoznawalnej polskiej pieśni patriotycznej. Poznamy autora i jego przyjaciół. Wspólnie powtórzymy słowa hymnu i porównamy je z rękopisem. 

 1. Wiwat Maj, 3 Maj!

Dowiemy się w jakich okolicznościach uchwalono pierwszą polską konstytucję i kto jest jej autorem. Przeanalizujemy jej tekst i zastanowimy się, na ile jest aktualna. Odpowiemy na pytania, czym jest i dlaczego jest ważna dla Polaków.

 1. Ojczyzna na pięciolinii

Śpiewane przed bitwą, na obcej ziemi, w marszu, w niewoli, w podziemiu, pod ryzykiem kary śmierci, w trakcie demonstracji. Hymny, pieśni i piosenki od zawsze towarzyszyły naszym przodkom w momentach największych uniesień, ale także w prozie życia. Dzięki zapoznaniu się z nimi będziemy mogli przenieść się w czasie i uczestniczyć w wydarzeniach historycznych.

 1. Bohaterki w gorsetach

Poznamy postacie związane z działalnością patriotyczną w okresie zaborów. Szczególną uwagę zwrócimy na kobiety zaangażowane w ważne wydarzenia z historii Polski. Zobaczymy, jak panie niebiorące udziału w walkach, mogły wyrażać swój patriotyzm w codziennym ubiorze. 

 1. Pocztówkowy szał

Cofniemy się ponad półtora wieku, aby odkryć, jak powstawały kartki pocztowe w Austro-Węgrzech i dowiemy się, jak kształtowała się ich historia na terenach Polski. W oparciu o przykłady ze zbiorów Muzeum spróbujemy odczytać znaczenie pocztówek i zastanowimy się, do czego mogły służyć.

 1. Kaligrafii dobre początki

Zapoznamy się z historycznymi narzędziami do pisania. W poszukiwaniu kałamarzy, piór i rękopisów udamy się na wycieczkę po wystawach, a następnie sami spróbujemy swoich sił w kaligrafii. Będzie to dla nas pretekstem do przyjrzenia się i poprawienia pisma codziennego.

Spacery (liczebność grupy: do 30 osób)

(Spacery realizujemy w okresie od kwietnia do października)

 1. Wokół Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów

Zagłębimy się w zakamarki ulic i placów, okalających pałac. W trakcie spaceru odwiedzimy zarówno obiekty z XVIII, XIX jak i XX wieku. Wyobrazimy sobie, jak wyglądała Warszawa w dawnych czasach.  

 1. Powstańcze historie (klasy 7 i 8)

II wojna światowa będzie tematem przewodnim podczas naszego spaceru. Odwiedziemy miejsca upamiętniające powstańców warszawskich, ich poświęcenie i odwagę w walce o swoje miasto. Zastanowimy się, co nimi kierowało i jakie okoliczności zdecydowały, że chwycili za broń.

 1. Śladami getta warszawskiego (klasy 7 i 8)

W trakcie spaceru po dawnej ulicy Nalewki będziemy mogli sobie wyobrazić, jak wyglądało życie jej mieszkańców. Dowiemy się, jak wojna zmieniła tę część Warszawy. Poszukamy pozostałości getta żydowskiego w przestrzeni miejskiej.

 1. Ogród Saski

Ogród Saski to piękny park w sercu Warszawy, który często mijamy obojętnie. A szkoda, bo skrywa on wiele tajemnic. Aby je odkryć, udamy się na wspólny spacer. Poszukamy świadków historii tego miejsca – jeśli zadamy odpowiednie pytania, być może do nas przemówią… 

 1. Ogród Krasińskich i okolice

Między ruchliwą ulicą Andersa a Aleją Solidarności znajduje się cichy, urokliwy, zielony zakątek, znany jako Ogród Krasińskich. Jest pozostałością dawnego założenia ogrodowo-pałacowego, należącego do rodu Krasińskich. Nie tylko park jest ciekawym miejscem, ale również jego otoczenie, którego historię poznamy podczas naszego spaceru.

Lekcje online (liczebność grupy: do 30 osób)

Istnieje możliwość zamówienia zajęć online. W celu ustalenia tematu i terminu prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy w Działem Edukacji.

Oprowadzanie (liczebność grupy: do 30 osób)

Oferujemy także standardowe zwiedzanie wystaw stałych z przewodnikiem.

Informacje o rodzajach zajęć

 1. Lekcja muzealna – zajęcia tematyczne, skupione na wybranych zagadnieniach; wykorzystanie elementów wystawy do aktywizacji uczestników (rozmowa, zagadki, zadania); czas trwania: 50-70 minut; maksymalna liczebność grupy: 30 osób
 2. Zajęcia warsztatowe – zajęcia tematyczne, skupione na wybranych zagadnieniach; różnorodne aktywności, przeplatane multimediami np. prezentacja, film, muzyka; czas trwania: 50-70 minut; maksymalna liczebność grupy: 20 osób
 3. ­Oprowadzanie – zwiedzanie wystaw stałych z przewodnikiem, który wskazuje najważniejsze punkty i opowiada o nich; możliwość zapoznania się z całą wystawą; czas trwania: 50-70 minut; maksymalna liczebność grupy: 30 osób
 4. Lekcja online – zajęcia realizowane za pośrednictwem platformy Zoom; zajęcia tematyczne wskazane w ofercie edukacyjnej lub oprowadzanie live po wystawach stałych; czas trwania: 40-60 minut; maksymalna liczebność grupy: 30 osób
 5. Spacer edukacyjny – zajęcia plenerowe w najbliższym sąsiedztwie Muzeum; spacer po historycznych miejscach, związanych z tematem; spacery są realizowane w okresie od kwietnia do października; czas trwania: 60-90 minut; maksymalna liczebność grupy: 30 osób

Informacje o rezerwacjach

 • Koszt lekcji muzealnej, oprowadzania i zajęć warsztatowych wynosi 150 zł + 10 zł od ucznia. W czwartki obowiązuje jedynie opłata za przewodnika.
 • Koszt spaceru edukacyjnego i zajęć online wynosi 150 zł.
 • Grupy, korzystające z programu „Kulturalna Szkoła na Mazowszu”, mogą kupić bilety w cenie 1 zł. Podstawą do zniżki jest dostarczenie oryginału wypełnionego i podpisanego formularza zgłoszeniowego.
 • W przypadku lekcji muzealnej, oprowadzania, spaceru edukacyjnego i zajęć online grupa może liczyć maksymalnie 30 osób włącznie z opiekunami. W przypadku zajęć warsztatowych grupa może liczyć maksymalnie 20 osób włącznie z opiekunami.
 • Rezerwacjami i prowadzeniem zajęć zajmuje się Dział Edukacji Muzeum Niepodległości. Zamówienia przyjmujemy drogą mailową – [email protected], [email protected] oraz [email protected] – lub pod numerem telefonu 22 827 96 43.
 • W przypadku rezygnacji  z zajęć prosimy o poinformowanie o tym muzeum.

Więcej na temat programu „Kulturalna Szkoła na Mazowszu” znajduje się pod adresem: https://mazovia.pl/pl/bip/komunikaty/program-kulturalna-szkola-na-mazowszu-w-2024-r.html

Formularz zgłoszeniowy do programu do pobrania tutaj: zgloszenie_szkoly_do_programu

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami