Przedszkola

Lekcja muzealne (liczebność grupy: do 30 osób)

 

 1. Był sobie orzeł

Jak odróżnić orła od innych ptaków? Dlaczego jest on tak wyjątkowy dla Polaków?  Przyjrzymy się jego podobiznom na pieczęciach, herbach, ubraniach. Poznamy historie z nim związane ­– zarówno prawdziwe, jak i te bardziej legendarne.  Wspólnie poszukamy wizerunków naszego bohatera na wystawie  i w życiu codziennym.

 

 1. Polska i ja

Kim jest Polak? Czym jest Polska? Kto lub co ją tworzy? Co znaczy ona dla nas? Jak kiedyś o nią walczono? Jak dzisiaj możemy okazać patriotyzm? Na te i więcej pytań odpowiemy podczas zajęć.

 

 1. Patriotyczny zwierzyniec

Porównamy, jakie zwierzęta towarzyszą ludziom dziś, a jakie towarzyszyły kiedyś. Spotkamy konie, psy, kury, a nawet niedźwiedzia. Co te zwierzęta opowiedziałyby nam o swoich właścicielach?

 

 1. Zbudujmy gniazdo!” czyli o legendach początków państwa polskiego

Cofniemy się ponad tysiąc lat, aby dowiedzieć się, jak powstało nasze państwo. Poznamy historie polskich, legendarnych protoplastów, jak Lech, Piast czy Popiel. Spróbujemy odnaleźć ziarno prawdy w przedstawionych opowieściach.

 

 1. Moja pierwsza wizyta w muzeum

Podczas naszej pierwszej wizyty w muzeum dowiemy się, czym są muzea, czemu służą i kto w nich pracuje. Poznamy podstawowe zasady dobrego wychowania, obowiązujące w instytucjach kultury.

 

Informacje o rezerwacjach

 • Koszt lekcji (do 30 osób, włącznie z opiekunami) wynosi 150 zł + 10 zł od uczestnika (dzieci do 7.r.ż. wstęp bezpłatny).
 • Zapraszamy dzieci, które ukończyły 5 r.ż.
 • Rezerwacjami i prowadzeniem zajęć zajmuje się Dział Edukacji Muzeum Niepodległości. Zamówienia przyjmujemy drogą mailową – [email protected], [email protected] oraz [email protected] – lub pod numerem telefonu 22 827 96 43.
 • W przypadku rezygnacji z zajęć prosimy o poinformowanie o tym muzeum.

 

Szkoły podstawowe I-III

Lekcje muzealne (liczebność grupy: do 30 osób)

 

 1. Śledztwo w sprawie Orła

Szukając śladów orła na herbach, pieczęciach, tarczach i mieczach, zobaczymy, jakie formy przybierał na przestrzeni wieków. Podążając tym tropem, spróbujemy odkryć, jak doszło do tego, że orzeł stał się godłem Polski.  

 

 1. Polskie symbole narodowe

Godło, flaga, hymn –  to słowa, ważne dla każdego Polaka. Podczas zajęć poznamy symbolikę barw narodowych, historię Orła Białego i okoliczności powstania „Mazurka Dąbrowskiego”. Dowiemy się, w jaki sposób stały się oficjalnymi symbolami narodowymi oraz jak należy okazywać im szacunek.

 1. Z władcami za pan brat

Zapoznamy się z osobami, które kiedyś władały naszym krajem. Przyjrzymy się, jak chciały zostać zapamiętane i jakie symbole im towarzyszyły. Dowiemy się, co znaczą słowa: król, korona, berło, koronacja, wolna elekcja.

 

 1. Dwa łyki heraldyki

Podczas zajęć zapoznamy się z wizerunkami tarcz herbowych i poznamy zapisane w nich historie. W oparciu o heraldyczne wzory zaprojektujemy także własne herby, podkreślające nasze mocne strony. 

 1. Na tropie Orła Białego i jego rycerzy
  Cofniemy się do średniowiecza, aby poznać ówczesnych ludzi, ich zwyczaje i kulturę. Zastanowimy się, jakie cechy powinien mieć idealny rycerz. Sami staniemy w szranki podczas klasowego turnieju rycerskiego.

 

 1. Patriotyczny zwierzyniec

Porównamy, jakie zwierzęta towarzyszą ludziom dziś, a jakie towarzyszyły kiedyś. Spotkamy konie, psy, kury, a nawet niedźwiedzia. Co te zwierzęta opowiedziałyby nam o swoich właścicielach? 

 

 1. Zbudujmy gniazdo!” czyli o legendach początków państwa polskiego

Cofniemy się ponad tysiąc lat, aby dowiedzieć się, jak powstało nasze państwo. Poznamy historie polskich, legendarnych protoplastów, jak Lech, Piast czy Popiel. Spróbujemy odnaleźć ziarno prawdy w przedstawionych opowieściach.

 

 1. Wojownicy Niepodległej

Posłuchamy, dlaczego nasza ojczyzna utraciła niepodległość i jak polscy patrioci próbowali ją przywrócić. Przyglądając się pamiątkom po Wojownikach Niepodległej, poznamy sylwetki osób, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

 

 1. Tajemnice Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów

Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów od prawie 300 lat pozostaje częścią krajobrazu Warszawy. Jego mury skrywają wiele tajemnic. Jako wiekowy obserwator Pałac opowie nam ciekawe historie związane z jego mieszkańcami i gośćmi.

 

Zajęcia warsztatowe (liczebność grupy: do 20 osób)

 

 1. Mazurek Dąbrowskiego – hit nieśmiertelny

Prześledzimy historię powstania najbardziej rozpoznawalnej polskiej pieśni patriotycznej. Poznamy autora i jego przyjaciół. Wspólnie powtórzymy słowa hymnu i porównamy je z rękopisem. 

 

 1. Wiwat Maj, 3 Maj!

Dowiemy się w jakich okolicznościach uchwalono pierwszą polską konstytucję i kto jest jej autorem.  Zastanowimy się, czym jest i dlaczego jest ważna dla Polaków. Spróbujemy ustanowić własne prawa w wymyślonych przez nas państwach.

 

 1. Bohaterki w gorsetach

Poznamy postacie związane z działalnością patriotyczną w okresie zaborów. Szczególną uwagę zwrócimy na kobiety zaangażowane w ważne wydarzenia z historii Polski. Zobaczymy, jak panie niebiorące udziału w walkach, mogły wyrażać swój patriotyzm w codziennym ubiorze. 

 

 1. Pocztówkowy szał

Cofniemy się ponad półtora wieku, aby odkryć, jak powstawały kartki pocztowe w Austro-Węgrzech i dowiemy się, jak kształtowała się ich historia na terenach Polski. W oparciu o przykłady ze zbiorów Muzeum spróbujemy odczytać znaczenie pocztówek i zastanowimy się, do czego mogły służyć.

 

 

Spacery (liczebność grupy: do 30 osób)

 

 1. Ogród Saski

Ogród Saski to piękny park w sercu Warszawy, który często mijamy obojętnie. A szkoda, bo skrywa on wiele tajemnic. Aby je odkryć, udamy się na wspólny spacer. Poszukamy świadków historii tego miejsca – jeśli zadamy odpowiednie pytania, być może do nas przemówią… 

 

 1. Ogród Krasińskich

Między ruchliwą ulicą Andersa a Aleją Solidarności znajduje się cichy, urokliwy, zielony zakątek, znany jako Ogród Krasińskich. Jest pozostałością dawnego założenia ogrodowo-pałacowego, należącego do rodu Krasińskich. Nie tylko park jest ciekawym miejscem, ale również jego otoczenie, którego historię poznamy podczas naszego spaceru.

 

Lekcje online (liczebność grupy: do 30 osób)

Istnieje możliwość zamówienia zajęć online. W celu ustalenia tematu i terminu prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy w Działem Edukacji.

 

Oprowadzanie (liczebność grupy: do 30 osób)

Oferujemy także standardowe zwiedzanie wystaw stałych z przewodnikiem. W klasach 0-3 rekomendujemy jednak lekcje muzealne, zajęcia warsztatowe lub spacery.

 

Informacje o rodzajach zajęć

 • Lekcja muzealna – zajęcia tematyczne, skupione na wybranych zagadnieniach; wykorzystanie elementów wystawy do aktywizacji uczestników (rozmowa, zagadki, zadania); czas trwania: 50-70 minut; maksymalna liczebność grupy: 30 osób
 • Zajęcia warsztatowe – zajęcia tematyczne, skupione na wybranych zagadnieniach; różnorodne aktywności, przeplatane multimediami np. prezentacja, film, muzyka; czas trwania: 50-70 minut; maksymalna liczebność grupy: 20 osób
 • ­Oprowadzanie – zwiedzanie wystaw stałych z przewodnikiem, który wskazuje najważniejsze punkty i opowiada o nich; możliwość zapoznania się z całą wystawą; czas trwania: 50-70 minut; maksymalna liczebność grupy: 30 osób
 • Lekcja online – zajęcia realizowane za pośrednictwem platformy Zoom; zajęcia tematyczne wskazane w ofercie edukacyjnej lub oprowadzanie live po wystawach stałych; czas trwania: 40-60 minut; maksymalna liczebność grupy: 30 osób
 • Spacer edukacyjny – zajęcia plenerowe w najbliższym sąsiedztwie Muzeum; spacer po historycznych miejscach, związanych z tematem; czas trwania: 60-90 minut; maksymalna liczebność grupy: 30 osób

 

Informacje o rezerwacjach

 • Koszt lekcji muzealnej, oprowadzania i zajęć warsztatowych wynosi 150 zł + 10 zł od ucznia. W czwartki obowiązuje jedynie opłata za przewodnika.
 • Koszt spaceru edukacyjnego i zajęć online wynosi 150 zł.
 • Grupy, korzystające z programu „Kulturalna Szkoła na Mazowszu”, mogą wykupić bilety w cenie 1 zł. Podstawą do zniżki jest dostarczenie oryginału wypełnionego i podpisanego formularza zgłoszeniowego.
 • W przypadku lekcji muzealnej, oprowadzania, spaceru edukacyjnego i zajęć online grupa może liczyć maksymalnie 30 osób włącznie z opiekunami. W przypadku zajęć warsztatowych grupa może liczyć maksymalnie 20 osób włącznie z opiekunami.
 • Rezerwacjami i prowadzeniem zajęć zajmuje się Dział Edukacji Muzeum Niepodległości. Zamówienia przyjmujemy drogą mailową – [email protected], [email protected] oraz [email protected] – lub pod numerem telefonu 22 827 96 43.
 • W przypadku rezygnacji z zajęć prosimy o poinformowanie o tym muzeum.

 

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami