Dla Stefana Starzyńskiego najważniejsza była stolica – z ogromną pasją i żarliwością oddawał się pracy na rzecz wizji wielkiej Warszawy. Nie widział w życiu innego celu, poza ukochanym miastem.

Na Tymczasowego Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy został powołany 2 sierpnia 1934 roku, a z dniem 24 września tego roku został mianowany Prezydentem miasta. Wybory samorządowe 1938 roku nie były dla niego pomyślne, ale ostatecznie pozostał na stanowisku prezydenta, aż do chwili aresztowania go przez Niemców w dniu 27 października 1939 roku.

Po raz ostatni przemówił do ludności walczącego miasta 23 września 1939 roku mówiąc: „Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie”.

Słowa te są swoistym mottem jego działalności, stanowią również tytuł wystawy i towarzyszącej jej publikacji, które powstały w Muzeum Niepodległości z okazji 130. rocznicy urodzin tego wyjątkowego Prezydenta i są częścią wydarzeń organizowanych w oddziałach Muzeum Niepodległości. Godne uczczenie jubileuszu jego urodzin jest okazją do przypomnienia wielkich zasług Starzyńskiego dla rozwoju i podnoszenia estetyki miasta, jak również bohaterskiej postawy Prezydenta podczas obrony Warszawy w 1939 roku.

 

Publikacja została zrealizowana ze środków Województwa Mazowieckiego oraz współfinansowaniu Miasta Stołecznego Warszawy.

 

Chciałem by Warszawa była wielka

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami