Michał Rouba, wybitny malarz i pedagog, działający w Wilnie w okresie dwudziestolecia międzywojennego, jest w Polsce mało znanym, praktycznie zapomnianym artystą. Oprócz twórczości malarskiej uprawiał grafikę artystyczną i użytkową, wykonywał zlecenia na realizację polichromii oraz obrazów do kościołów, był również znakomitym pedagogiem. Chociaż jego biogramy znajdują się w słownikach, a nazwisko przewija się w różnych publikacjach, to nie posiadał dotychczas szczegółowego opracowania dotyczącego jego działalności.

Lukę tę wypełnia kompleksowa monografia życia i twórczości malarza autorstwa Izabeli Mościckiej, doktor nauk humanistycznych z zakresu historii sztuki. Autorka prowadzi badania nad sztuką dwudziestolecia międzywojennego, dotyczące malarstwa z kręgu nowego klasycyzmu. Jej książka jest pierwszą pracą, która interesująco przedstawia losy i mniej znane fakty z życia Michała Rouby, wszechstronnie omawia jego dokonania na polu sztuki i kultury międzywojennego Wilna, w kontekście współczesnych mu wydarzeń.

W publikacji zaprezentowanych zostało 21 obrazów Michała Rouby, zawiera ona również katalog wystaw, w których brał udział artysta oraz wykaz jego prac, będących w zbiorach muzeów i instytucji polskich oraz zagranicznych, a także znajdujących się w kolekcjach prywatnych. Większość spuścizny artysty nadal jednak pozostaje w posiadaniu jego rodziny.

Michał Rouba (1893-1941). Życie i twórczość

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami