Miasto Maków nad Orzycem to katalog towarzyszący wystawie pod tym samym tytułem. Po 1989 roku rozpoczęła się w Polsce promocja regionalizmu. O ile w PRL świętom państwowym towarzyszyła często oprawa zespołów pieśni i tańca w strojach ludowych podhalańskich, łowickich czy kurpiowskich i było to elementem centralnie planowanych wydarzeń, to o „śląskości” czy „mazurskości” nie było mowy, ze względu na czerpanie tych kultur nie tylko z korzeni polskich.

Przy każdym zainteresowaniu lokalną tradycją, historią i kulturą pojawiają się badacze całkowicie oddani swojej pasji. Takim pasjonatem regionalizmu jest Michał Chrzanowski, student archeologii z ziemi makowskiej. To właśnie Maków Mazowiecki, zaledwie 10-tysięczne miasteczko leżące w północnej części województwa mazowieckiego stało się punktem zainteresowań tego lokalnego badacza kultury. Przez wiele lat konsekwentnie zbierał zabytkowe przedmioty od miejscowej ludności, by teraz zaprezentować je na wystawie, która ma miejsce w Galerii Brama Bielańska. Na ekspozycji zatytułowanej Miasto Maków nad Orzycem znajdziemy eksponaty etnograficzne, takie jak przędza czy narzędzia rolnicze, przedmioty codziennego użytku, aparat fotograficzny z czasów przedwojennych oraz wiele dokumentów i zdjęć pokazujących życie mieszkańców Makowa Mazowieckiego. Ekspozycja prezentuje zabytki od czasów carskich, poprzez niemiecką okupację miasta w czasie I wojny światowej, po drugą połowę PRL-u. Znajdują się na niej także przedmioty związane z ludnością żydowską Makowa, która przed 1939 rokiem stanowiła znaczący procent obywateli miasta.

            Ciekawostką jest, że aktualna ekspozycja w Galerii Brama Bielańska jest dopiero drugą w historii wystawą poświęconą temu północno-mazowieckiemu miasteczku. Pierwszą zorganizowano w latach 30-tych i nosiła nazwę Powiatowa Wystawa Regionalna w Makowie.

            Muzeum Niepodległości w ostatnim czasie silnie promuje regionalizm mazowiecki. Powstało wiele projektów realizowanych wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy. W ubiegłym roku, w Galerii Brama Bielańska miała miejsce wystawa z okazji 40-lecia twórczości mławskiego artysty Zdzisława Kruszyńskiego Historia w portretach zapisana, a w roku bieżącym, z okazji powstania nowego oddziału muzealnego w Radzyminie, zaprezentowano wystawę prac Hakoba Mikayelyana Ludność Radzymina 1920, która pokazywała mało znane postaci zasłużone w obronie tego miasta przed nawałą bolszewicką.

            W tym roku samorząd mazowiecki świętuje 25-lecie swojego istnienia i z tej okazji w Galerii Brama Bielańska miały miejsce już dwie wystawy: Pejzaże Mazowsza – organizowana wspólnie z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego oraz Mazowieckie Pory Roku – prezentująca fotografie Wojciecha Noworyty.

            Ekspozycja Miasto Maków nad Orzycem i towarzyszący jej katalog również powstały z okazji jubileuszu mazowieckiego samorządu.

Miasto Maków nad Orzycem

 

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami