“UCZONY, POLITYK, PODLASIAK” to księga pamiątkowa dedykowana Profesorowi Adamowi Czesławowi Dobrońskiemu z okazji jubileuszu osiemdziesiątych urodzin. Profesor Dobroński od 2010 roku związany jest z czasopismem naukowym „Niepodległość i Pamięć”, redagowanym w Wydawnictwie Naukowym Muzeum Niepodległości.

„Skrupulatny i życzliwy recenzent artykułów naukowych, nie tylko czyta, opiniuje i poprawia, ale też uzasadnia swoje opinie, podaje propozycje uzupełnień, a nawet bibliografię. Taki recenzent to skarb dla wydawnictwa naukowego i nauczyciel” – stwierdza dr Tadeusz Skoczek, dyrektor Muzeum Niepodległości, we wprowadzeniu do niniejszej Księgi.

To właśnie w uznaniu zasług Profesora i w podziękowaniu za wieloletnią działalność na rzecz Muzeum Niepodległości jako członka Rady Naukowej, Programowej i Wydawniczej, Muzeum wydało w serii „Plurimos Annos” tę specjalną publikację, w której przypominamy kilkanaście artykułów zamieszczonych na łamach kwartalnika „Niepodległość i Pamięć”.

Profesor Dobroński jest popularyzatorem historii Białegostoku i regionu, od 1972 roku związanym z białostockim uniwersytetem. Dzięki jego staraniom w Bibliotece Uniwersyteckiej powstała ekspozycja Gabinetu Prezydenta Kaczorowskiego, której Profesor jest honorowym kustoszem. Jego zainteresowania badawcze obejmują historię ziem północno-wschodnich Polski XIX – XX wieku, historię wojskowości, a także losy Polaków poza granicami Polski. Jest autorem wielu publikacji naukowych.

– Trzeba mieć w życiu jakąś myśl przewodnią, jakieś przesłanie, jakiś cel – twierdzi Profesor Dobroński. – Nie mogę zmarnować tych lat, w których gromadziłem dokumentacje i źródła. (…) Cały ten cenny materiał leży jeszcze w szufladach. I co tu dużo kryć, albo przybierze postać książek, albo szkoda mojego wysiłku. To mnie martwi, ale to mi też dodaje sił”.

Czekamy na kolejne publikacje. Plurimos annos.

Księga pamiątkowa “UCZONY, POLITYK, PODLASIAK”

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami