100. rocznica wybuchu wojny inspiruje różne środowiska do przypomnienia i upamiętnienia tego wydarzenia. I wojna światowa była zjawiskiem o niespotykanym wcześniej zasięgu, zaangażowała się w nią Europa i Stany Zjednoczone. Przyniosła ogromne straty ludziach i zniszczenia.

Na wydarzenia lat 1914–1918 można patrzeć w różnych punktów widzenia. O takie różnorodne spojrzenie pokuszą się organizatorzy konferencji, sesji czy dyskusji panelowych.

Wojna, w której wykorzystano nowe rodzaje uzbrojenia i nowe technologie stała się obszarem testowania zdobyczy przemysłu zbrojeniowego. Była starciem wielkich potęg, ale nie wytrzymały one konfrontacji z nową rzeczywistością. Rozpadając się, dały początek nowym państwom. Wojna spowodowała daleko idące zmiany w obrazie społeczeństwa początku XX wieku. Odcisnęła piętno na wszystkich dziedzinach życia.

Tak różne aspekty postrzegania I wojny światowej przekładają się na wybór tematu wiodącego organizowanych przedsięwzięć o charakterze naukowym i popularno-naukowych. Zależy to w dużej mierze od organizatora oraz obszaru zainteresowań uczestników.

W Muzeum Niepodległości 20 września 2014odbędzie się konferencja zorganizowana przez Klub Miłośników Dawnych Militariów Polskich, Oddział Stołeczny  Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy oraz Muzeum  Niepodległości. Tematem wiodącym będzie uzbrojenie walczących formacji. Wystąpienia prelegentów  wystawa karabinów ze zbiorów Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej w Kobyłce.

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami