W 2022 roku Muzeum Niepodległości zakupiło do swoich zbiorów publikację NEW ORDER, zawierającą wybrane karykatury Artura Szyka.

Rysunki te postanowiliśmy pokazać szerszej publiczności, przygotowując wystawę poświęconą w całości tej publikacji, zatytułowaną „NOWY PORZĄDEK”. Niewielkie reprodukcje zamieszczone w książce, zostały powiększone i zaprezentowane w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów, siedzibie głównej Muzeum Niepodległości w Warszawie. Wystawie tradycyjnie towarzyszy katalog zawierający prezentowane obiekty, uzupełniony interesującym wstępem dr. Tadeusza Skoczka i esejami Małgorzaty Karoliny Piekarskiej, opisującymi twórczość tego artysty i ciekawe fakty z jego życia.

Życiorys Artura Szyka jest bowiem równie fascynujący, jak jego twórczość. Urodził się w Łodzi, w inteligenckiej, zasymilowanej rodzinie żydowskiej i uważał się w równej mierze za Polaka i za Żyda. Podczas wystawy w Warszawie w roku 1932 sam stwierdził: „Jestem Żydem, a Polska jest moją ojczyzną. Nie umiem jednego od drugiego oddzielić w moim sercu”. A jego biograf Joseph P. Ansell pisał: „Przywiązanie do obydwu narodowości stało się dla Artura Szyka inspiracją zarówno w życiu, jak i w twórczości”.

Prezentowane na wystawie cyfrowe kopie rysunków Szyka ukazują zaledwie niewielki ułamek jego twórczości, a mimo to pozwalają w pełni podziwiać kunszt artysty, wzbudzając podziw dla twórcy.

A to, co zachwycało Amerykę osiemdziesiąt lat temu, dziś także cieszy się powodzeniem, wzbudzając zainteresowanie zwiedzających. Bo dobra satyra nigdy się nie starzeje.

Przekonajcie się Państwo sami.

Katalog wystawy “NOWY PORZĄDEK. Karykatury Artura Szyka

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami