“Bolszewika Goń” to katalog wystawy prezentujący 44 plakaty ze zbiorów Muzeum Niepodległości, które powstały w latach 1919–1920, w historycznym okresie wydarzeń związanych z najważniejszą w dziejach, zwycięską Bitwą Warszawską.

Bitwa ta, zwana Cudem nad Wisłą, znalazła wielowątkowe odbicie w literaturze i sztuce. Do przekazywania obrazu zwycięstwa pod Radzyminem i tworzenia mitu Naczelnika wykorzystywano możliwości, jakie dawały sztuki piękne, fotografia i plakat.

W pokaźnej kolekcji plakatów Muzeum Niepodległości z tego okresu znajdują się zarówno eksponaty propagandy antybolszewickiej, jak również plakaty bolszewickie – antypolskie. Podkreśla to misję muzealną, która pozwala pieczołowicie chronić zbiory, niezależnie od ich pochodzenia i wymowy.

W omawianej publikacji plakaty zostały pogrupowane zgodnie z ich przesłaniem. Wyrażają propagandę antybolszewicką, zachęcają do wstępowania do wojska, ukazują różnorakie artystyczne wyobrażenia Naczelnego Wodza – Józefa Piłsudskiego, propagują Pożyczkę Odrodzenia Polski, są również plakaty radzieckie. Cennym dla czytelnika dodatkiem do wszystkich ilustracji są szczegółowe opisy, którymi zostały opatrzone.

Część z zamieszczonych w katalogu plakatów (21 szt.) zaprezentowano na wystawie plenerowej w Radzyminie, przygotowanej z okazji 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Uroczystość, która miała tam miejsce 15 sierpnia 2023 roku, była zapowiedzią otwarcia Muzeum Bitwy Warszawskiej w tym mieście. Jest to kolejny oddział Muzeum Niepodległości.

Katalog wystawy “Bolszewika Goń”

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami