Galeria Muzeum Niepodległości w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów jest otwarta na prezentacje zarówno grup twórczych jak i pojedynczych artystów, niejednokrotnie także tych niesłusznie zapomnianych. Tak mogłoby się stać również w przypadku Andrzeja Willa. Szczęśliwie jednak jego twórczość zainteresowała Natalię Roszkowską, a rezultatem jej zaciekawienia jest powstała ekspozycja „Andrzej Will (1914–1992). 110. rocznica urodzin artysty”.

– Mamy nadzieję, że tą wystawą przywrócimy należytą pamięć wybitnemu artyście i człowiekowi – mówi kuratorka wystawy. – [Andrzej Will] jest postacią niezwykle ciekawą i barwną. Jego życie było nieustająco splątane z historią Polski, nieustannie przez nią kreowane. (…) Nie sposób jednak nie zauważyć, że nie był on tylko niemym świadkiem tej historii, ale także jej twórcą (…). Polska sztuka zawdzięcza mu wiele jako artyście i jeszcze więcej – jako organizatorowi „życia artystycznego” w kraju. (…) Wszędzie było go pełno i wszędzie gdzie mógł działał na rzecz odbudowy i tworzenia nowych inicjatyw – opowiada o artyście.

Ekspozycji towarzyszy wydany przez Muzeum Niepodległości obszerny katalog, prezentujący nie tylko bogaty zbiór ilustracji z dziełami Andrzeja Willa. Przedstawia on historię jego rodziny, dzieje życia i twórczej działalności artysty. Autorka bogato dokumentuje tę opowieść fotografiami z rodzinnego archiwum twórcy. Historyczka sztuki Elżbieta Laskowska pisze o karykaturach i rysunkach satyrycznych Willa, głównie politycznych, a całość uzupełnia wstęp Tadeusza Skoczka, dyrektora Muzeum Niepodległości.

– Mamy szczęście, że Will pozostawił po sobie tak obszerny dorobek artystyczny. Daje to szansę kolejnym pokoleniom na zapoznanie się z tą niesamowitą osobowością i odkrycie jego twórczości na nowo. Jest co odkrywać – twierdzi kuratorka wystawy.

Katalog wystawy “Andrzej Will (1914-1992). 110. rocznica urodzin artysty”

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami