Katalog Magdalena Latosiewicz. Twarze Niepodległej powstał jako uzupełnienie wystawy pod tym samym tytułem, prezentującej obrazy artystki, która od 2012 roku zrealizowała już 11 wystaw indywidualnych.

Zawarte w publikacji ilustracje obrazów Magdaleny Latosiewicz z cyklu Twarze Niepodległości, które przedstawiają twórców polskiej niepodległości, uzupełnione zostały biogramami tych postaci. Nowoczesny sposób portretowania prezentowany przez malarkę ukazuje najważniejsze, charakterystyczne cechy wyglądu Ojców Niepodległości. Postacie na portretach są nieco zdeformowane, znacząco różnią się od realistycznych wizerunków. Można rozpoznać je dzięki charakterystycznym cechom wyglądu. Na przykład, w przypadku Piłsudskiego artystka uwydatnia sumiaste wąsy i krzaczaste brwi, Witos został przedstawiony w charakterystycznym dla niego skromnym ubiorze, patrzący na widza czujnymi oczami, z lekko zmarszczonym czołem. Dramatyzm losów Korfantego „został podkreślony przez kompozycję inspirowaną ówczesnymi nurtami w sztuce, opierającymi się na dynamice, geometryzacji, nadając postaci ekspresyjny charakter” (Galeria Malarstwa Historycznego).

Magdalena Latosiewicz z wykształcenia jest plastykiem wystawiennikiem, laureatką stypendium Zarządu Województwa Mazowieckiego dla studentów uczelni artystycznych w 2018 roku. Dwukrotnie kwalifikowana do udziału artystycznego na ART FRESH FESTIVAL (2016 i 2017).

Wystawa „Twarze Niepodległej” jest znakomitą okazją zarówno do zapoznania się z twórczością artystki, jak również do analizy nowoczesnego malarstwa portretowego.

katalog Twarze Niepodległej

 

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami