Serdecznie zapraszamy we wtorek 9 lipca 2024 roku o godz. 12.00 na otwarcie wystawy „Od Racławic (1794) do Radzymina (1920)” w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.

Prezentowane są na niej obrazy Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej autorstwa Hakoba Mikayelyana, Grażyny Kostawskiej i Piotra Szałkowskiego. Przedstawiają one tematy związane z Insurekcją Kościuszkowską 1794 roku, jej przywódcą i jego żołnierzami.

Dzieła Grażyny Kostawskiej i Piotra Szałkowskiego powstawały od roku 1994, natomiast Hakob Mikayelyan tematykę kościuszkowską utrwalał na obrazach od roku 2017. Obrazem, który nadał tytuł wystawie, jest „Bitwa pod Racławicami”, odmienny od wcześniej powstałego obrazu Panoramy Racławickiej. Przedstawia moment późniejszy niż pierwszy atak kosynierów na rosyjskie armaty. Tadeusz Kościuszko jest w czapce włościan krakowskich i kieruje kosynierów na pomoc Józefowi Zajączkowi, który walczy na lewym skrzydle. Autorem tego obrazu jest Hakob Mikayelyan, który jest także autorem wielu scen bitewnych pod Warszawą i Maciejowicami.

Prace Piotra Szałkowskiego przedstawiają sceny rzezi Pragi, a także – wydawać by się mogło – sielski obraz rolnika, który orze pole, a nad nim w górze pędzi wiatr historii, żołnierze na koniach, sztandary. Inny obraz, wizja wzięcia Kościuszki do niewoli, nawiązuje z do ikonografii napoleońskiej.

Obrazy Grażyny Kostawskiej to malarstwo postimpresjonistyczne: od targu końmi dla wojska w Maciejowicach, przez Tadeusza Kościuszkę, który jedzie na czele niewielkiego oddziału ochotników i posłańca do Kościuszki spod Maciejowic. Dominują w nich piękne kolory jesiennego krajobrazu.

Obrazy trojga malarzy będę prezentowane w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego do 15 lipca 2024. Natomiast w dniu 17 lipca 2024 roku zapraszamy na wernisaż tej wystawy do Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 w Radzyminie.

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami