Muzeum Mikołaja Kopernika zaprosiło nas na otwarcie wystawy “De morbis capitis et tristitia animae / O chorobach głowy i smutku duszy”, które odbędzie się w piątek 10 maja o godz. 11 w Szpitalu św. Ducha we Fromborku.

Autorzy podjęli próbę stworzenia wystawy, chcąc wydobyć z niebytu zapomniane dzisiaj postaci historyczne, ale także przywrócić pamięć tysiącom bezimiennych chorych, torturowanych i poniżanych, zamkniętych w lochach mroku lub oddających się rytuałom religijnym w odległych sanktuariach, w celu uleczenia. Wystawa ta jest opowieścią o wielowiekowym odbiorze chorób szczególnych, o spojrzeniu na cierpiących apoplektyków, wykluczonych epileptyków, owładniętych marazmem melancholików, szaleńców trwających we władzy demona, sparaliżowanych własnym obłędem, którzy przecież stawali się jedynie lustrzanym odbiciem reszty szalonego społeczeństwa uważającego się za „pozornie zdrowych”.

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie internetowej: https://muzeumkopernika.pl/de-morbis-capitis-et-tristitia-animae-o-chorobach-glowy-i-smutku-duszy/

Bardzo dziękujemy za zaproszenie i polecamy Państwa uwadze to wydarzenie!

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami