Muzeum Niepodległości w Warszawie razem z Fundacją Willa Polonia i Muzeum Regionalnym w Krasnystawie serdecznie zaprasza na kolejną odsłonę wystawy czasowej poświęconej twórczości Mariana Kratochwila.

W Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie w dniu 1 marca 2024 roku o godzinie 14.00 odbędzie się wernisaż wystawy „Marian Kratochwil (1906-1997) – KRESY W SERCU I NA EMIGRACJI”. Zostaną na niej zaprezentowane unikalne prace Mariana Kratochwila, utalentowanego artysty, który w swoich obrazach uchwycił niezwykłą atmosferę Kresów oraz doświadczenia emigracyjne. Jego wyjątkowe 60 dzieł pochodzi z prywatnej kolekcji dr. Jana Sęka, Prezesa Fundacji Villa Polonia. Wystawę podzielono tematycznie biorąc pod uwagę miejsca pobytu artysty. Zaakcentowano więc jego międzywojenne podróże po Kresach oraz okres warszawski. Następnie Szkocję gdzie przebywał podczas II wojny światowej. Kolejnym miejscem jego zamieszkania był Londyn gdzie pracował do śmierci w 1997 roku.
Kuratorami wystawy są: dr Krzysztof Bąkała, dr Izabela Mościcka, Sylwia Popławska

Honorowy patronat nad wystawą w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie, która potrwa do 31 maja br, objęli: Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami