W najbliższy piątek odbędzie się wernisaż wystawy „As bierze raz”. To część składowa wydarzeń związanych z obchodami Otwartych Funduszy Europejskich, ale…
Jest to wyjątkowa wystawa poświęcona kartom i ich dziejom. Muzeum Niepodległości ma w zbiorach sporo kart tworzonych w więzieniach i na zesłaniu. Każda talia lub projekt to osobna historia. Wystawie patronuje Polski Związek Brydża Sportowego.
A prezentowane na ekspozycji współczesne karty (także takie z turniejów brydżowych, karty do innych gier, a nawet do wróżenia) pokazują jakie wyzwanie było przed twórcami więziennych i zesłańczych talii.
Kiedy w ogóle powstały karty? Niżnik i Wyżnik czy Walet i Dama? Piki czy wino? Denary czy monety? Pałki czy kije? Kiedy zaczęto wróżyć z kart? Kto kochał pasjanse? W co grano w X Pawilonie w XIX wieku, a w co na Pawiaku w czasie okupacji niemieckiej? Z czego powstały karty w więzieniu na Montelupich w Krakowie? Ile lat miał najmłodszy twórca kart? Kim był i za co w karcerze siedział twórca najstarszej muzealnej talii (widocznej na plakacie)?
 
Zapraszamy 10 maja g. 12:00, do Galerii Brama Bielańska. Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej – Oddział Muzeum Niepodległości.

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami