We wtorek 21 maja o godz. 11 zapraszamy Państwa serdecznie na wernisaż arcyciekawej wystawy “Andrzej Kot. Artysta z dystansem”.

Andrzej Kot to artysta nietuzinkowy. Chociaż swoje niezwykłe umiejętności rozwijał w Warszawie, to jako wychowanek lubelskiego tygla sztuki swoim Lublinem żył i w Lublinie funkcjonował. Jednak to, co tworzył, nie mieściło się w jego rodzinnym mieście, wykraczając nie tylko poza jego rogatki, ale również poza Polskę. Twórczość Andrzeja Kota stała się widoczna i rozpoznawalna nie tylko w Europie, ale również w Japonii i Stanach Zjednoczonych.

Tworzył rozmaite afisze i plakaty, przez dłuższy czas był dominatorem, jeśli nie monopolistą na rynku szeroko pojętej ekslibrystyki ( jego skłonność do tworzenia żarcików słowno-graficznych była wręcz legendarna), ale w oczy rzucało się szczególne zamiłowanie Andrzeja Kota do kaligrafii. Bardzo dużo eksperymentował z liternictwem, tworząc przy tym dzieła tak niezwykłe jak wykaligrafowany „Traktat Moralny” Czesława Miłosza czy „Treny” Jana Kochanowskiego. Cała twórczość artysty jest zanurzona w jego specyficznym postrzeganiu świata oraz pełnym dystansu do samego siebie poczuciu humoru.

Wystawa w Muzeum Niepodległości w Warszawie, które dysponuje obszernym zbiorem prac Andrzeja Kota, prezentuje tylko wybrany fragment bogatej twórczości artysty. Jest to jakby uchylone okno do jego świata i zaproszenie do poznania sztuki, która pozwala uśmiechnąć się i odetchnąć swobodniej.

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami