16 kwietnia 2024 r. wnętrza naszego muzeum zamieniły się w plan zdjęciowy.
 
Film edukacyjno-historyczny „Świtanie” opowiada historię tragicznego mordu, dokonanego przez Niemców na 223 więźniach, wywiezionych z Pawiaka na egzekucję do Lasów Sękocińskich i straconych w noc z 27 na 28 maja 1942 roku. Obraz ten skierowany jest przede wszystkim do uczniów klasy ósmej szkoły podstawowej i licealistów.

Może być pomocny, przy lekcjach historii  dotyczących okupacji niemieckiej na terenach Polski w latach II wojny światowej, podczas przerabiania materiału o zbrodniach hitlerowskich dokonywanych na polskiej inteligencji. Czas emisji filmu ok. 25 minut, pozwala na krótkie wprowadzenie przez nauczyciela w zagadnienie, obejrzenie na ekranie historii niemieckiej zbrodni oraz podjęcie dyskusji nauczyciela z uczniami, a wszystko to w trakcie 45 minutowych zajęć szkolnych.

Film „Świtanie”,  poza ukazaniem faktografii jednej z wielu zbrodni dokonanej na więźniach Pawiaka w okresie II wojny światowej, posiada dodatkowy walor edukacyjny, kiedy w bohaterze drugoplanowym, piętnastoletnim chłopaku, następuje swoista przemiana postrzegania otaczającej go rzeczywistości, dostrzeżenia historii ludzkiego dramatu z maja 1942 roku oraz rosnącej potrzeby okazania szacunku dla ofiar zbrodni i Miejsc Pamięci Narodowej jakimi są byłe Więzienie Pawiak oraz miejsce straceń i zbiorowa mogiła w Magdalence pod Warszawą.

Film „Świtanie” zawiera część dokumentalną opisującą terror okupacyjnej stolicy oraz niemieckie represje wobec polskiej ludności. Ukazuje także fragmentarycznie czas lipca 1946 roku, tj. prowadzonych już po wojnie prac ekshumacyjnych i pochówków ofiar tej zbrodni. Podkreśla potrzebę rodzin pomordowanych więźniów, do upamiętnienia ich ofiary, poprzez budowę wspólnej mogiły na cmentarzu w Magdalence oraz posadowienia pomnika w miejscu straceń. W prezentowanym filmie, występuje także kombatant, świadek odnalezienia miejsc dołów śmierci w kilka dni po dokonanej egzekucji, który wspomina ten trudny czas. Wśród partnerów projektu, jest Muzeum Więzienia Pawiak – Oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Autorami ekranizacji są Michał Krzysztof Wykowski i Stanisław Wojciech Wykowski ze Warszawskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r, natomiast za reżyserię jest odpowiedzialny Grzegorz Jach.
 

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami