Serdecznie zapraszamy na prezentację najnowszego wydania albumu “Bitwa Warszawska 1920. Dzieła sztuki – fotografie – odezwy”, która odbędzie się w środę 10 kwietnia 2024 roku o godz.11 w Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie. Podczas spotkania swój referat wygłosi Małgorzata Karolina Piekarska, Kierowniczka Działu Zbiorów Muzeum Niepodległości.
 
Ukazane w albumie dzieła sztuki i archiwalia przedstawiają wielkie zwycięstwo polskiego oręża, które według brytyjskiego dyplomaty Edgara D’Abernona było osiemnastym najważniejszym rozstrzygnięciem w historii świata.
 
Zaprezentowana w albumie ikonografia pochodzi ze zbiorów muzeów, bibliotek i archiwów okręgu warszawskiego. Na szczególne zainteresowanie zasługuje kolekcja plakatów ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie. Cały album uzupełniony jest fragmentami reprodukcji “Księgi jazdy polskiej” udostępnionymi przez Bibliotekę Jagiellońską oraz wybranymi wspomnieniami i rozważaniami generała Lucjana Żeligowskiego opracowanymi przez dr Grzegorza Kubę.
 
Jak zaznaczył dr Tadeusz Skoczek, Dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie: “wielkie zwycięstwo polskiego oręża zasługuje na uwagę nie tylko historyków. Swój wkład wnieśli również artyści. Prezentowany album jest przyczynkiem do ukazania roli sztuki w porywaniu do walki, dokumentowaniu, utrwalaniu idei i budowaniu mitu”.
 
Całość wydana w serii „Skarby Kultury i Literatury Polskiej”.
 
Wstęp wolny, liczymy na Państwa obecność!
 

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami