Noc Muzeów 2025 stwarza wyjątkową okazję do odwiedzenia muzeów, galerii i innych instytucji kultury w niekonwencjonalnej formie. W ramach tego wydarzenia, liczne placówki otwierają swoje podwoje w późnych godzinach wieczornych i nocnych, oferując zwiedzającym specjalnie przygotowane atrakcje. Stwarza to wyjątkową okazję do odwiedzenia muzeów, galerii i innych instytucji kultury w niekonwencjonalnej formie. W ramach tego wydarzenia, liczne placówki otwierają swoje podwoje w późnych godzinach wieczornych i nocnych, oferując zwiedzającym specjalnie przygotowane atrakcje.

Muzeum Niepodległości w Warszawie serdecznie zaprasza do skorzystania z bogatego programu, który będzie realizowany w poszczególnych oddziałach Muzeum.

Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów (Siedziba Główna):
17 maja, godz. 18:15: Koncert z balkonu pt. „Powróćmy, jak za dawnych lat…” (Wykonawcy: Anika Chlebik i Adrian Wiśniewski, Prowadzenie: Lech Marchlewski).
Godz. 19:00: Warsztaty „Gabinet heraldyczno – genealogiczny” (Sala Kawiarni, Prowadzący: dr Krzysztof Bąkała).
Godz. 19:15: Zwiedzanie wystaw stałych Pałacu: „Historia Pałacu” oraz „Z Orłem Biały przez wieki. Symbol władców, państwa i narodu” (Oprowadzanie: Magda Bilińska z Działu Edukacji).
Godz. 20:15: Zwiedzanie wystaw stałych Pałacu: „Historia Pałacu” oraz „Polonia Restituta. O niepodległości i granice 1914 – 1921” (Oprowadzanie: Lech Marchlewski – Kierownik Działu Edukacji).
Godz. 21:15: Zwiedzanie wystaw stałych Pałacu: „Historia Pałacu” oraz „Kresy i bezkresy w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie” (Oprowadzanie: Joanna Oleszczuk z Działu Edukacji).

Muzeum Więzienia Pawiak (Oddział Muzeum Niepodległości):
Zwiedzanie wystawy stałej.
Godz. 21:00: Oprowadzanie z przewodnikiem muzealnym.
Konkurs wiedzy o historii Pawiaka z nagrodami (po oprowadzaniu).
Kino plenerowe (projekcja filmów dokumentalnych poświęconych historii Pawiaka).
Godz. 19:30: Spacer varsavianistyczny „Fenomen Muranowa- dawniej i dziś” (Początek: Pomnik Drzewa Pawiackiego, Prowadzący: licencjonowany przewodnik).

Mauzoleum Walki i Męczeństwa w al. Szucha (Oddział Muzeum Niepodległości):
Zwiedzanie indywidualne lub z edukatorem muzealnym.
Zwiedzanie z pracownikiem muzealnym (godz. 19:00 i 21:00). Możliwość obejrzenia autentycznych cel z okresu okupacji niemieckiej oraz zachowanych napisów i znaków więziennych.
Wystawa czasowa „Więźniowie Gestapo w al. Szucha” (dziedziniec gmachu).

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (Oddział Muzeum Niepodległości):
Godz. 18:00 – 19:30: Warsztaty otwarte z robienia ekslibrisów (Kawiarenka Warszawska, Prowadząca: Katarzyna Lipska – Ziębińska).
Godz. 19:00 – 23:00: Pokazy Grup Rekonstrukcji Historycznej („Niepodległość 1863 Roku”, „Patria” i „Pułk Żuawów Śmierci” z Buska Zdroju).
Godz. 19:00: Gawęda historyczna Piotra Karszni („Kulisy powstawania programu „Było, nie minęło. Kronika zawodowców historii”).
Godz. 19:30: Oprowadzanie kuratorskie w Galerii Plakatu MXP – Kultura studencka w najnowszych dziejach Polski.
Godz. 19:00 – 23:00: Prezentacja zabytkowych samochodów z okresu PRL (we współpracy z Automobilklubem Polski).
Godz. 20:00 i 22:00: Kuratorskie oprowadzania po wystawie stałej.
Godz. 20:30: Oprowadzanie kuratorskie po wystawie w Galerii Malarstwa Historycznego – Polskie i ukraińskie stroje ludowe.
Godz. 21:30: „Od gruszy do szubienicy” – oprowadzanie w świetle pochodni po terenie zewnętrznym Muzeum.

Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie (Oddział Muzeum Niepodległości):
Godz. 19:00: Zwiedzanie Kolegiaty Radzymińskiej pw. Przemienienia Pańskiego w Radzyminie (ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 1).
Godz. 19:30: Przejście Drogą Golgoty Narodu Polskiego na Cmentarz Poległych 1920 roku z przewodnikiem Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie (Alternatywny dojazd: linia 738).
Godz. 20:30-22:00: Projekcja filmu z 1928 roku „Polonia Restituta” (Historia walk niepodległościowych w latach 1918-1920, zrealizowany przez operatorów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego).

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami