W niedzielę 24 marca o godz. 18 zapraszamy Państwa serdecznie na Oratorium STABAT MATER, które odbędzie się w Kościele Środowisk Twórczych przy ul. Senatorskiej 18 B (plac Teatralny) w Warszawie.

Tożsamość narodu polskiego została ukształtowana i jest oparta o wartości chrześcijańskie. W tradycji naszego społeczeństwa jawią się one jako ostoja polskiej historii, nośnik narodowej kultury, orędownik miłości, prawdy i pokoju oraz instytucjonalne odzwierciedlenie wspólnoty, która w obliczu wynaradawiania, ucisku i okupacji potrafiła przetrwać próbę czasu, wyzwalając jednocześnie w narodzie nadzieję i wiarę w niezależność duchową, jak i w niepodległość państwową.

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Poprzedzający je Wielki Post  jest czasem głębokiej refleksji nad sensem istnienia, dotykającym tajemnicy życia i odzyskiwania nadziei. Pomimo dramaturgii zdarzeń sprzed dwóch tysięcy lat, Wielki Post stanowi dla nas, Polaków, okres głębokiego skupienia, pokoju, ale też zadumy, co zostanie podkreślone w tym koncercie, stanowiącym podróż w czasie.

Stabat Mater – muzyczne dzieło, skomponowane w 1736 roku w ostatnich tygodniach życia kompozytora Giovanniego Pergolesiego, zwyczajowo wykonywane jest w okresie Wielkiego Postu, pogłębiając emocje i duchową refleksję nad wartością życia. Stabat Mater, opisujące cierpienie Marii podczas ukrzyżowania jej syna – Jezusa, jest także symbolem bólu matek doświadczających straty swych synów w konfliktach zbrojnych, które trwają również obecnie, w tym za naszą wschodnią granicą. Utwór niesie przesłanie pokoju i pojednania, a także pocieszenia oraz nadziei – przesłanie, którego wszyscy dzisiaj bardzo potrzebujemy.

Wydarzenie skierowane jest do szerokiej grupy społecznej: seniorów, rodzin wielopokoleniowych, środowisk polonijnych i kresowych, a także do wszystkich zainteresowanych mieszkańców i gości Mazowsza.

Utwór Stabat Mater zostanie wykonany przez zawodowych solistów operowych i muzyków.

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Polonia Union oraz Duszpasterstwo Środowisk Twórczych w Warszawie. Muzeum Niepodległości jest jego dumnym partnerem!

Oratorium STABAT MATER

BĄDŹMY RAZEM!

https://www.youtube.com/watch?v=L-TNwWLrh6A 

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami