Muzeum Niepodległości w Warszawie, wspólnie z Instytutem Pamięci i Dziedzictwa Kresowego, zaprasza na konferencję naukową „Należna Pamięć – Nie Zemsta” z  okazji 80. Rocznicy Zagłady Huty Pieniackiej w sobotę 2 marca 2024  o godz. 11.00  w Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Konferencja ma przypomnieć zbrodnię wojenną, jakiej dopuściły się na polskich mieszkańcach Huty Pieniackiej oddziały ukraińskich nacjonalistów. Straszliwy mord na bezbronnych cywilach stał się jednym z symboli straszliwej tragedii rzezi wołyńskiej, której wszystkie fakty i okoliczności nie zostały nadal do końca zbadane i wyjaśnione. Milczenie, jakie przez wiele towarzyszyło tej zbrodni położyło się cieniem na i tak skomplikowanych stosunkach polsko  – ukraińskich. Ideą konferencji jest wołanie o pokazanie całej prawdy wołyńskiego dramatu . O prawdę, która pozwoli oddać hołd ofiarom i spojrzeć razem w przyszłość.  

Program:

dr Michał Siekierka (Wrocław) – Zbrodnia w Hucie Pieniackiej i jej sprawcy

dr Lucyna Kulińska (Kraków) – Ludobójstwo Polaków w Małopolsce Wschodniej

Paweł Zdziarski (Warszawa) – Manipulacja obrazem ludobójstwa w przestrzeni publicznej

dr hab. prof. ucz. Włodzimierz Osadczy (Lublin-Chełm) – Huta Pieniacka jako element „kłamstwa wołyńskiego” w ukraińskiej polityce pamięci

red. Jan Engelgard (Warszawa) – Weterani SS Galizien na Zachodzie po 1945 roku

W trakcie obrad odbędzie się otwarcie wystawy planszowej pt. Diecezja Ukrzyżowana. Martyrologium diecezji łuckiej w czasie ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1939-1945.

Muzeum Niepodległości w Warszawie, Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów, Aleja Solidarności 62, 00-240 Warszawa

 

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami