12 lutego 2025 roku, w rocznicę stracenia Józefa Jankowskiego ps. „Szydłowski” (1832–1864), przy Krzyżu Traugutta odbyła się uroczystość upamiętniająca tego wybitnego dowódcę Powstania Styczniowego. Kwiaty złożyli przedstawiciele Projekt Historyczny – Konspiracja oraz kierownik Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

Józef Jankowski urodził się w 1832 roku w majątku Uszprudzin w powiecie mariampolskim. Był absolwentem Instytutu Agronomicznego w Marymoncie, a przed wybuchem powstania zarządzał majątkiem Tarchomin, należącym do kuratora Muchanowa. W lutym 1863 roku stanął na czele grupy młodzieży zbiegłej przed branką do lasów nieporęckich. Jego oddział odniósł zwycięstwo w potyczce pod Nieporętem, a następnie brał udział w walkach pod Dziecinowem, Jedlnią, Jeziorkami, Rzeczniowem i Żyrzynem.

Po schwytaniu przez Rosjan 23 stycznia 1864 roku Jankowski trafił do Cytadeli Warszawskiej, gdzie sąd wojenny skazał go na karę śmierci. Egzekucja odbyła się 12 lutego 1864 roku na stokach twierdzy warszawskiej. Jankowski był jednym z najwybitniejszych dowódców powstańczych, uczestnicząc w ponad 30 bitwach i potyczkach.

Oddając hołd jego pamięci, przypominamy o odwadze i poświęceniu powstańców styczniowych, którzy walczyli o wolność Polski.

Cześć ich pamięci!

 
 

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami