Serdecznie zapraszamy na kolejne już spotkanie z cyklu Galeria Jednego Obiektu w Muzeum Niepodległości! Tym razem zaprezentujemy obraz „Portret zesłańca” Aleksandra Sochaczewskiego. Spotkanie odbędzie się w środę 8 maja o godz. 12:30.

Pod koniec 2022 roku Muzeum Niepodległości zakupiło na zagranicznej aukcji obraz autorstwa Aleksandra Sochaczewskiego “Portret zesłańca”. Dzieło, tak jak wszystkie dotychczas znajdujące się w muzealnych zbiorach obrazy tego artysty, jest kolejną kartą malarskiego pamiętnika. Tym razem udokumentowano jedną z wielu osób zesłanych na Syberię, z którymi Sochaczewski miał styczność.

Portret przedstawia starszego łysiejącego mężczyznę z wysokim czołem. Postać jest pokazana do ramion, twarz w ujęciu „en trois quarts” bez atrybutów i na neutralnym, ciemnym tle. Malarz rozjaśnił partię głowy – w szczególności czoła, na którym skupiło się nie tylko światło, ale przede wszystkim uwaga widza.

Obraz przeszedł konserwację i został oprawiony. Docelowo znajdzie się na wystawie stałej w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej w Galerii Malarstwa Aleksandra Sochaczewskiego. Prezentacja w siedzibie głównej Muzeum Niepodległości to okazja do zobaczenia go niejako w „oderwaniu” od innych obrazów pędzla Sochaczewskiego.

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami