W poniedziałek 5 lutego w Gminnym Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle odbył się – zorganizowany przez Muzeum Niepodległości w Warszawie – wernisaż wystawy „Ludzie tradycji kościuszkowskiej”.

Na wystawie zostały wyeksponowane portrety na płótnie wykonane przez artystę malarza Hakoba Mikayelyana. Zaprezentowane portrety przedstawiają podobizny osób, które przysłużyły się do rozwoju tradycji kościuszkowskiej, poczynając od osób, które żyły współcześnie z Tadeuszem Kościuszką i które wspomagały go w nauce, służbie wojskowej, działaniach politycznych, artystycznych i potyczkach „sercowych”, a skończywszy na osobach współcześnie tę tradycję kultywujących.

Wystawa jest również artystycznym podsumowaniem 40 lat organizacji Międzynarodowych Sympozjów Kościuszkowskich, które narodziły się w Maciejowicach, a od kilkunastu lat odbywają się na Mazowszu: w Garwolinie, Żelechowie, Sobolewie, Maciejowicach i w Warszawie, w Muzeum Niepodległości. Jest też ukłonem i uszanowaniem złożonym wszystkim działaczom, którzy w ciągu ponad dwóch wieków włożyli wiele wysiłku i starań w rozwój tradycji kościuszkowskich oraz zapowiedzią obchodzonej w tym roku 230. rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej.

W uroczystości wzięli udział Wójt Gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski, Zastępca Dyrektora Muzeum Niepodległości Tomasz Jagodziński oraz Prezes Fundacji Kościuszkowskiej Leszek Marek Krześniak. Podczas spotkania podpisane zostało Porozumienie o współpracy między Gminą Długosiodło i Muzeum Niepodległości. Na wernisaż licznie stawiła się młodzież ze szkoły podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Długosiodle. Przybyło ok. 120 osób.

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami