W dniu 16 kwietnia 2025 roku odbyło się w głównej siedzibie naszego Muzeum kolejne spotkanie w ramach Salonu Przebendowskich.

Gości powitał dr Jacek Konik, kierownik Dział Historii i Badań Naukowych Muzeum Niepodległości.

Mieliśmy zaszczyt gościć na tym spotkaniu Jego Ekscelencję Pana Jurisa Poikāns – Ambasadora Łotwy w Polsce.

dr Sandra Užule-Fons, wygłosiła wykład zatytułowany „Bliscy nieznajomi. Wspólne losy Polaków i Łotyszy w historii i kulturze”.

Wykład poświęcony był wspólnym doświadczeniom i historii narodów polskiego i łotewskiego w XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem ich zmagań o zachowanie tożsamości narodowej. Prelegentka omówiła kluczowe momenty historyczne, takie jak odzyskanie niepodległości w 1918 roku, doświadczenia II wojny światowej pod okupacją nazistowską i komunistyczną, deportacje na Syberię oraz działalność podziemia antykomunistycznego, które ukształtowały losy obu narodów.

Podczas spotkania zostało przedstawione, jak Łotysze, pomimo wieloletnich wpływów zewnętrznych, pielęgnowali swoją kulturę, tradycje i dążyli do suwerenności, a także jaka rola w tych procesach przypadła Polakom zamieszkującym Łotwę.

Dr Sandra Užule-Fons jest pochodzącą z Łotwy historyczką, dziennikarką i dokumentalistką. Jej zainteresowania badawcze i publicystyczne koncentrują się na historii i kulturze politycznej Państw Bałtyckich, przemianach w regionie postradzieckim, polityce historycznej oraz funkcjonowaniu mediów.

Karierę dziennikarską rozpoczynała w Polskim Radiu dla Zagranicy. Od kilku lat realizuje projekty dokumentalne. Jest stypendystką Programu Departamentu Stanu USA (2019) dla specjalistów w dziedzinie digital media. Publikowała m.in. we „Wprost” i „Polityce”, a także wykładała na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie pracuje w Biurze Edukacji Narodowej IPN.

Spotkanie prowadził: Michał Rybak

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami