W sobotę 2 marca 2024 roku w Muzeum Niepodległości odbyła się  konferencja naukowa „Należna pamięć – Nie Zemsta” z  okazji 80. Rocznicy Zagłady Huty Pieniackiej.

Na konferencji, zorganizowanej wspólnie z Instytutem Pamięci i Dziedzictwa Kresowego, przypomniano zbrodnię wojenną, jakiej dopuściły się na polskich mieszkańcach Huty Pieniackiej oddziały ukraińskich nacjonalistów. Straszliwy mord na bezbronnych cywilach stał się jednym z symboli straszliwej tragedii rzezi wołyńskiej, której wszystkie fakty i okoliczności nie zostały nadal do końca zbadane i wyjaśnione. Milczenie, jakie przez wiele towarzyszyło tej zbrodni, położyło się cieniem na i tak skomplikowanych stosunkach polsko – ukraińskich. Ideą konferencji było pokazanie skomplikowanych realiów wołyńskiego dramatu. O prawdę, która pozwoli oddać hołd ofiarom i spojrzeć razem w przyszłość.  

Konferencji towarzyszyła wystawa planszowa pt. Diecezja Ukrzyżowana. Martyrologium diecezji łuckiej w czasie ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1939-1945.

 

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami