W środę 8 maja spotkaliśmy się na prezentacji obrazu „Portret zesłańca” Aleksandra Sochaczewskiego w ramach Galerii Jednego Obiektu.

Gości przywitała Beata Michalec, Zastępca Dyrektora Muzeum Niepodległości. O obrazie oraz o jego twórcy opowiedziała Małgorzata Karolina Piekarska, Kierownik Działu Zbiorów.

Pod koniec 2022 roku Muzeum Niepodległości zakupiło na zagranicznej aukcji obraz autorstwa Aleksandra Sochaczewskiego “Portret zesłańca”. Dzieło, tak jak wszystkie dotychczas znajdujące się w muzealnych zbiorach obrazy tego artysty, jest kolejną kartą malarskiego pamiętnika. Tym razem udokumentowano jedną z wielu osób zesłanych na Syberię, z którymi Sochaczewski miał styczność.

Portret przedstawia starszego łysiejącego mężczyznę z wysokim czołem. Postać jest pokazana do ramion, twarz w ujęciu „en trois quarts” bez atrybutów i na neutralnym, ciemnym tle. Malarz rozjaśnił partię głowy – w szczególności czoła, na którym skupiło się nie tylko światło, ale przede wszystkim uwaga widza.

Obraz przeszedł konserwację i został oprawiony. Docelowo znajdzie się na wystawie stałej w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej w Galerii Malarstwa Aleksandra Sochaczewskiego. Prezentacja w siedzibie głównej Muzeum Niepodległości to okazja do zobaczenia go niejako w „oderwaniu” od innych obrazów pędzla Sochaczewskiego.

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami