W czwartek 16 maja 2024 roku o godz. 13:30 w Muzeum Niepodległości odbędzie się finisaż wystawy “Nowy porządek. Karykatury Artura Szyka”!

Artur Szyk był artystą grafikiem, absolwentem krakowskiej ASP, ilustratorem książek, scenografem i karykaturzystą. Urodził się w Polsce pod zaborem rosyjskim w rodzinie żydowskiej, sam zawsze uważał się zarówno za Żyda, jak i Polaka

Jako grafik i ilustrator zyskał uznanie w okresie międzywojennym – jego prace były wystawiane i publikowane nie tylko w Polsce, ale również we Francji, Wielkiej Brytanii i USA. Popularność przyniosły mu jednak karykatury wojenne, w których po wybuchu II wojny światowej ukazywał przywódców państw Osi – przede wszystkim Hitlera, Mussoliniego i Hirohito.

W 1940 roku amerykańskie wydawnictwo G.P. Putnam’s Sons zaproponowało artyście wydanie tomu jego rysunków. Szyk wyraził zgodę, owocem tego był album “The New Order”, wydany w 1941, już po przyjeździe Szyka do USA, ale jeszcze przed przystąpieniem Stanów Zjednoczonych do wojny. Ilustracje z tego właśnie albumu prezentowane są na naszej wystawie.

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami