W środę 18 stycznia w Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie odbyła się prezentacja wizualizacji wystawy stałej powstającej dla nowego oddziału Muzuem Niepodległości w Warszawie. Swoją koncepcję przedstawili architekci – Państwo Rowińscy, którzy wspólnie od 2007 roku prowadzą studio projektowe “Beton”, zajmujące się m.in. aranżacją wystaw muzealnych, wzornictwem, scenografią, grafiką użytkową, a także typografią i projektowaniem okładek książek.
 
Projekt zakłada przedstawienie szerokiego kontekstu Bitwy Warszawskiej 1920 roku, a także wojny polsko-bolszewickiej. Znajdą się tu materiały z epoki, m.in. odezwy, plakaty, zarządzenia afisze i inne dokumenty życia społecznego. Myślą przewodnią tworzonej ekspozycji jest przybliżenie zwiedzającym − osobom mającym zróżnicowane wymagania i oczekiwania, posiadającym różny zasób wiedzy o Bitwie Warszawskiej − tematyki związanej ze starciem, stoczonym między 13 a 25 sierpnia 1920 r., określanym w historiografii mianem osiemnastej najważniejszej bitwy w dziejach świata. Ekspozycja umożliwi spojrzenie na całe wydarzenie w kontekście dziejów Polski i świata, jak również przez pryzmat lokalny – Radzymina i jego ówczesnych mieszkańców.
 
W wydarzeniu udział wzięli m.in.:
– Krzysztof Chaciński Burmistrz Radzymina,
– Zastępca Burmistrza Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki,
– Zastępca Burmistrza Wołomina Dariusz Szymanowski,
– Wójt Gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski,
– Dyrektor Bibliotek Miejskiej w Radzyminie Artur Laskowski,
a także pracownicy Gminy Radzymin, Radni Rady Miejskiej w Radzyminie, Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Radzymina na czele z Prezesem Janem Wnukiem oraz Członkowie Stowarzyszenia “Wizna 1939”.
 
Wszystkim Gościom serdecznie dziękujemy za przybycie oraz ciekawą dyskusję, która świadczy o Państwa zaangażowaniu w to przedsięwzięcie!
 

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami