“Słownik artystów polskich” to obszerny spis twórców polskich, ale i obcych działających w Polsce (zmarłych przed 1966 rokiem).

Są to malarze, rzeźbiarze, graficy. Pozycja drukowana ukazuje się od 1971 roku. Jest jedyną nie tylko w Polsce, ale i w Europie, tego rodzaju publikacją.

Od innych leksykonów biograficznych różni się szerokim zakresem uwzględnionych nazwisk artystów oraz szczegółowością biogramów i wyczerpującą bibliografią.

Prezentuje działalność wszystkich polskich malarzy, rzeźbiarzy, rysowników i grafików (również wybitniejszych amatorów) tworzących w kraju i za granicą, a także przedstawicieli innych narodowości czynnych na ziemiach polskich. Obejmuje twórców sławnych do dziś, ale również tych mniej znanych, czasem niesłusznie zapomnianych lub zgoła trzeciorzędnych, których istnienie potwierdza jedno zaledwie dzieło lub pojedyncza wzmianka archiwalna, prasowa czy pamiętnikarska.

Obok biogramów kilkunastostronicowych znajdują się tu również wzmianki zaledwie kilkuwersowe. Wiele z haseł osobowych malarzy, rzeźbiarzy i grafików, opublikowanych w Słowniku jest pierwszymi monograficznymi ujęciami ich twórczości w polskim piśmiennictwie o sztuce. Przy opracowywaniu haseł wykorzystywane są w sposób wyczerpujący wszelkie publikacje oraz, w ograniczonym zakresie, źródła rękopiśmienne, a także zasoby archiwów uczelni artystycznych, zawodowych związków twórczych i innych instytucji oraz informacje ustne osób związanych z artystami.

Redaktor naczelny Katarzyna Mikocka – Rachubowa
Wydawca – Instytut Sztuki – Polska Akademia Nauk, Warszawa 2003

W zbiorach Biblioteki Muzeum Niepodległości znajdującej się w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej znajduje się kolekcja tomów 1-9 oraz uzupełnienia tomów 1-6 w twardej oprawie.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi zbiorami.

T.1: A-C / T.2: D-G / T.3: H-KI / T.4: KL-LA / T.5: LE-M + sprostowania do t.1-4 /
T.6: N-PC / T.6.1: Uzupełnienia i sprostowania do tomów 1-6 / T.7: PE-PO / T.8: Pó – Ri
T.9: Ro – Rz / T. 1-6 uzupełnienie i sprostowania do tomów I – VI
W zbiorach Muzeum Niepodległości Nr. katalogowy 11953

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami